دنیای اسباب‌بازی‌ها, راهنمای والدین

نحوۀ شستن عروسک بافتنی (آموزش ویدیویی+همراه با نکات تجربی)

نحوۀ شستن عروسک بافتنی (آموزش ویدیویی+همراه با نکات تجربی)

آیا قصد شستن عروسک‌های خود را دارید و دلتان می‌خواهد که با نحوۀ شستن عروسک بافتنی آشنا شوید؟ جای مناسبی را برای پاسخ سوالات خود انتخاب کرده‌اید. ما در این مقاله مراحل و روش شستن عروسک با دست یا ماشین لباسشویی را بررسی کرده‌ایم. بنابراین از شما دعوت می‌کنیم که تا انتهای این مقاله در فروشگاه رنگو تویز با ما همراه باشید.

مراحل شستن عروسک بافتنی

شستن عروسک بافتنی
شستن عروسک بافتنی

مراحل شستن عروسک بافتنی به این شرح  است:

1. عروسک‌های بافتنی با استفاده از نخ‌های گوناگون بافته شده‌اند. نخ‌ها نیز ویژگی‌های متفاوتی دارند و نمی‌توان طبق یک دستورالعمل آنها را شست. در نتیجه در اولین قدم بهتر است که با نوع نخ به کار رفته در عروسک و نحوۀ شستن آنها آشنا شوید. بهترین راه دانستن این موارد نیز توجه به لیبل‌های مخصوصی است که روی عروسک‌ها دوخته می‌شوند.

2. در صورتی که هیچ نوع لیبل یا راهنمایی برای شستن عروسک بافتنی وجود نداشت نگران نشوید. اگر عروسک را با دست می‌شوید از محلول‌های شستشو مانند سفیدکننده‌ها اسیدی هستند استفاده نکنید. به این منظور شما می‌توانید از انواع صابون، پودر و مایع‌های لباسشویی استفاده کنید.

3. پس از اماده کردن مواد شوینده، عروسک خود را با آب سرد خیس کنید. برای اینکه آسیبی به بافت عروسک شما وارد نشود، به هیچ عنوان از آب داغ برای شستن آنها استفاده نکنید. آب گرم توانایی این را دارد که بافت عروسک را شل یا سفت کند.

4. برای خشک کردن عروسک، احتیاجی به چلاندن آنها ندارید. کافی است که با فشار دست خود، آب آن را بگیرید. سپس عروسک را در معرض هوای آزاد قرار دهید تا به خوبی خشک شود.

شستن دستی عروسک بافتنی

شستن عروسک بافتنی با دست
شستن عروسک بافتنی با دست

شستن عروسک بافتنی با دست کاری پر زحمت اما موثر است. یعنی در صورتی که عروسک‌ها را با دست بشویید، علاوه بر تمیز شدن به بافت آن نیز آسیبی نمی‌رسد.

مرحلۀ اول شستن دستی عروسک بافتنی

برای شروع کار لازم است که سینک ظرفشویی یا تشتک‌ مخصوص شستشو را پر از آب کرده و داخل آن کمی مواد شوینده بریزید.همانطور که در سطور بالا نیز گفتیم، از مواد شویندۀ اسیدی به هیچ عنوان استفاده نکنید. در نظر داشته باشید که ریختن مقداری صابون یا تاید می‌تواند موجب تمیز شدن عروسک شما شود.

مرحلۀ دوم شستن دستی عروسک بافتنی

پس از مخلوط کردن آب و ماده شوینده، نوبت غلتاندن عروسک داخل آب است. بهتر است که این کار را به آرامی انجام دهید. حال دست خود را روی نقاط کثیف عروسک بکشید و سعی کنید آلودگی آن قسمت را از بین ببرید.

مرحلۀ آخر شستن دستی عروسک بافتنی

در قدم آخر نوبت به آبکشی و خشک کرد عروسک می‌رسد. برای آبکشی، عروسک را کمی فشار دهید تا آب آن خارج شود. سپس برای گرفتن رطوبت آن می‌توانید از حوله یا پارچه‌های نخی نیز استفاده کنید. در نهایت عروسک خود را روی رادیاتور یا در هوای آزاد قرار دهید تا خشک شود. به خاطر داشته باشید که قرار دادن عروسک زیر نور مستقیم خورشید می‌تواند به رنگ آن آسیب جدی وارد کند. بنابراین بهتر است که از انجام این کار دوری کنید.

شستن عروسک بافتنی با ماشین لباسشویی

شستن عروسک بافتنی با ماشین لباسشویی نسبت به شستشوی دستی ساده‌تر است. اما شرط شستن این محصولات با ماشین این است که تولیدکننده مجوز آن را صادر کرده باشد. یعنی در لیبل نحوۀ شستن عروسک بافتنی، این مورد ذکر شده باشد.

در شستشوی عروسک بافتنی با ماشین لازم نیست که قدم به قدم پیش روید. تنها چیزی که نیاز دارید دانستن چند نکته به شرح زیر است:

 • برای اینکه بافت عروسک شما آسیبی نبیند بهتر است که قبل از ماشین لباسشویی، آن را  داخل یک کیسه نخی قرار دهید.
 • در صورتی که امکان پس دادن رنگ در عروسک‌های شما وجود دارد آنها را به صورت همزمان نشویید. خصوصا اگر طیف رنگی عروسک‌هایتان روشن است.
 • لباسشویی را روی دور کند قرار دهید تا چرخش آن آسیبی به عروسک وارد نکند.
 • برای خشک کردن عروسک‌ها از حالت خشک‌کن ماشین لباسشویی استفاده نکنید.

همچنین برای خرید عروسک میتوانید به فروشگاه ما مراجعه کنید.

بهترین روش خشک کردن عروسک کاموایی

در این بخش به بررسی بهترین روش خشک کردن عروسک کاموایی می‌پردازیم. خشک کردن این محصولات بنا به دلایلی که در سطور بالا گفتیم، ممکن است کمی چالش برانگیز باشد و بهتر است که بایدها و نبایدهایی را برای این کار در نظر بگیرید. این نکات شامل مواردی هستند که در ادامه گفته‌ایم.

 • برای خشک‌کردن عروسک‌ها آنها را از بند رخت آویزان نکنید. این کار می‌تواند باعث تغییر فروم عروسک شود.
 • باد سشوار گزینۀ مناسبی برای خشکاندن این محصولات نیست. این کار باعث ایجاد پرز در عروسک‌های بافتنی می‌شود.
 • به یاد داشته باشید که وجود رطوبت در بافت می‌تواند موجب ایجاد بوی نامطبوع شود. بنابراین قبل از خشک‌شدن کامل، آنها را داخل کمد و یا بین سایر عروسک‌ها نگذارید.

نکات تجربی نگهداری و شستشوی عروسک

نکات شستن عروسک بافتنی
نکات شستن عروسک بافتنی

داشتن تجربه در شستشوی عروسک‌ها می‌تواند راهنمای خوبی برای تمیز کردن آنها باشد. از این رو، نکات تجربی نگهداری و شستشوی عروسک را بررسی کرده‌ایم که نظر شما را به مطالعۀ آنها جلب می‌کنیم.

1. عروسک‌ بافتنی را به صورت تکی بشویید. این کار می‌تواند از تلفیق رنگی آنها با یکدیگر جلوگیری کند.

2. اگر عروسک شما هنگام شستشو رنگ پس می‌دهد، بهتر است آن را در اسید سیتریک خیس کنید. این ماده می‌تواند از تغییر و پس‌دادن رنگ جلوگیری کند.

3. عروسک‌های دکوری معمولا کمتر کثیف می‌شوند و نیازی به شستشو ندارند. بنابراین در صورتی که لکه‌ها و کثیفی زیادی روی عروسک وجود ندارد، آنها را نشویید.

4. اگر تعداد زیادی عروسک بافتنی دارید، لازم است که از برخی مواد به عنوان آفت‌کش و یا ضد حشره استفاده کنید.

5. عروسک‌های را در کمدهای شیشه‌ای یا محل‌های مطمئن دیگری قرار دهید تا گرد و خاک زیادی روی آنها ننشیند.

6. عروسک بافتنی باکیفیت را خریداری کنید تا دوام و زیبایی داشته باشد. در این بین عروسک‌های دست‌ساز نیز می‌توانند گزینه‌های خوبی برای خرید باشند.

سوالات متداول نحوه شستن عروسک بافتنی

شستن عروسک کاموایی با دست بهتر است یا ماشین لباسشویی؟

شستن عروسک‌ها با دست آسیب کمتری به آنها وارد می‌کند. بنابراین اگر حساسیت زیادی برای حفظ کیفیت آنها دارید، عروسک‌های خود را با دست بشویید.

چه زمانی عروسک بافتنی را بشوییم؟

هنگامی که کثیفی روی عروسک بافتنی با کشیدن دستمال و یا آب زدن سطحی از بین نرفت، می‌توانید آنها را بشویید. البته به صورت کلی بهتر است که زود به زود آنها را شستشو ندهید.

جمع بندی

نحوۀ شستن عروسک بافتنی را در قسمت‌های قبل گفتیم. برای این که در امن‌ترین حالت ممکن آنها را بشویید، بهتر است که این کار را با دست انجام دهید. همچنین ضروری است که تا حد امکان از کثیف شدن آنها جلوگیری کنید تا مجبور نباشید که زود به زود عروسک‌های خود را شستشو دهید.

6 نظر در “نحوۀ شستن عروسک بافتنی (آموزش ویدیویی+همراه با نکات تجربی)

 1. حسن حاتمی گفت:

  اطلاعات عمومی و کاربردی

 2. میثم صمدی گفت:

  خوب بود توصیه میکنم قبل از شستن عروسک بافتنی حتما این نکات رو حداقل یه دور نگاه بندازید

 3. کریم کرمانی گفت:

  محتواش خوبه بد نیس خیلی چیزا رو از قبل خودم میدونستم

 4. فاطمه منصوری گفت:

  خیلی خیلی خوب بودش
  مخصوصا که با فیلم هم نحوه شستن عروسک رو گفتید.

 5. مهران قربانی گفت:

  عروسک های خرس رو هم همینطوری میشه شست؟ خرس پولیشی هستش

 6. سیدحسین طباطبائی گفت:

  بسیار مفید هست مطالبش به دردم خورد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *