دنیای اسباب‌بازی‌ها, راهنمای والدین

نحوه شستن عروسک خرس بزرگ یا شاسخین(همراه با نکات مهم وتجربی)

نحوه شستن عروسک خرس بزرگ

اگر شما هم عروسک‌های بزرگی دارید و می‌خواهید که با نحوه شستن عروسک خرس بزرگ یا شاسخین آشنا شوید، جای خوبی را انتخاب کرده‌اید. در این مقاله با راه و چاه شستن این عروسک‌ها به صورت دستی و ماشینی آشنا می‌شویم. همچنین با بررسی مهم‌ترین نکات شستن آنها، با روش‌های شستشوس آسیب‌زا نیز آشنا می‌شویم.

اقدامات مهم قبل از شستن عروسک خرس بزرگ(شاسخین)

اقدامات مهمی که لازم است قبل از شستن عروسک انجام دهید به این شرح هستند:

1. در صورتی که آثار از پارگی و یا سایر آسیب‌های فیزیکی روی عروسک شما دیده می‌شود، بهتر است قبل از شستن آن را رفو کنید.

2. قبل از خیساندن عروسک در آب، لکه‌ها و کثیفی‌های سطحی آن را به کمک یک دستمال مرطوب پاک کنید. به دلیل اینکه این نوع عروسک سایز بزرگی دارد ممکن است که به خوبی شسته نشود. در نتیجه لکه‌گیری به تمیزی بیشتر آنها کمک می‌کند.

3. اگر قصد شستن عروسک خود در ماشین لباسشویی را دارید، حتما لیبل آن را چک کنید. معمولا روی پرچسب راهنما نحوه شستن عروسک خرس بزرگ یا شاسخین توضیح داده شده است.

4. لازم است که مادۀ شوینده مناسبی را برای این کار انتخاب کنید. به طور مثال نباید از سفیدکننده‌های اسیدی قوی برای شستن عروسک استفاده کنید. به جای آن می‌توانید از انواع گوناگون مایع لباسشویی ملایم استفاده کنید.

نحوه شستن عروسک خرس بزرگ در ماشین لباسشویی

نحوه شستن عروسک خرس بزرگ در ماشین لباسشویی
نحوه شستن عروسک خرس بزرگ در ماشین لباسشویی

نحوه شستن عروسک خرس بزرگ در ماشین لباسشویی دستورالعمل نسبتا ساده‌ای دارد که با رعایت آنها آسیبی به عروسک‌های شما نمی‌رسد.  

تمام آلودگی‌های سطحی را تمیز کنید

طبیعی است که در طول زمان گرد و خاک، چربی و لکه عروسک‌های شما را کثیف می‌کند. بنابراین بهتر است که قبل از قرار دادن آنها در لباسشویی، تمام آلودگی‌های سطحی را پاک کنید تا نتوانند به لایه‌های داخلی نفوذ کنند.

عروسک‌ها را در کیسۀ توری قرار دهید

 بهترین روشن شستن عروسک‌های پرزدار قرار دادن آنها در کیسۀ توری مخصوص است. کیسه‌های توری تا حد زیادی از بافت رویی عروسک محافظت می‌کنند.

تنظیم دمای مناسب

درجه حرارت آب نباید گرم و داغ باشد. بنابراین دمای لباسشویی را روی حالت سرد تنظیم کنید. حال مایع مخصوص را به مخزن اضافه کنید و منتظر اتمام کار ماشین لباسشویی بمانید.

استفاده از خشک‌کن لباسشویی ممنوع

خشک‌کن لباسشویی با چرخش پرسرعت خود آب اضافه را از لباس‌ها خارج می‌کند. اما این کار می‌تواند به عروسک شما آسیب بزند. بنابراین برای خشک کردن آنها می‌توانید از جریان هوای آزاد یا باد پنکه و سشوار استفاده کنید. البته به خاطر داشته باشید که باد سشوار نباید داغ باشد.

شانه بزنید

پس از خشک شدن عروسک بهتر است آنها را شانه بزنید تا ظاهر مرتب و زیبای به خود بگیرند. البته این کار مختص شستشوی ماشینی نیست و پس از شستن آنها با دست نیز شانه زدن باعث زیباتر شدن آنها می‌شود.

نحوه شستن عروسک خرس بزرگ با دست

نحوه شستن عروسک خرس بزرگ با دست
نحوه شستن عروسک خرس بزرگ با دست

اگر امکان شستشوی ماشینی برای عروسک شما وجود ندارد می‌توانید طبق مراحل زیر آن را با دست بشویید.

1. در مرحلۀ اول تشت بزرگی را پر از آب کنید و شوینده‌ای ملایم را به مقدار لازم به آن اضافه کنید.

2. علاوه بر گرد و خاک و آلودگی‌های سطحی، تمام لوازم تزئینی و اضافی را از عروسک جدا کنید.

3. عروسک را در مایعی که درست کرده‌اید غوطه‌ور کنید. در این مرحله بهتر است که عروسک را داخل آب فرو ببرید تا کاملا خیس شود.

4. حال بهتر است که به مدت 20 الی 40 دقیق عروسک را رها کنید تا مایع به خورد آن برود.

5. در این مرحله لازم است که عروسک خود را آبکشی کنید. برای آبکشی بهتر است که آن را زیر شیر آب بگیرید و آرام فشارش دهید تا آب به همراه مایع شوینده خارج شود.

6. برای خشک کردن نیز به هیچ عنوان عروسک را نچلانید. با فشار دستتان آب آن خارج می‌شود. حالا عروسک را در معرض هوای آزاد قرار دهید تا علاوه بر خروج آب، کاملا خشک شود. اگر آب زیادی در عروسک مانده بود، می‌توانی آن را روی یک تشت در حمام قرار دهید تا پساب آن کاملا خارج شود.

نحوه شستن عروسک خرس بزرگ قدیمی

روش شستن خرس عروسکی قدیمی با نحوه شستن عروسک خرس بزرگ یا شاسخین هیچ تفاوتی ندارد. اما به دلیل قدیمی بودن آنها ممکن است آسیب‌پذیرتر باشند. به همین دلیل بهتر است تمام روش‌هایی که در سطور قبل گفتیم را با ملایمت و آرامش بیشتری انجام دهید و از شستن آنها با ماشین لباسشویی دوری کنید تا عروسک‌های قدیمی شما خراب نشوند.

نکات مهم در شستن عروسک خرس بزرگ (شاسخین)

نکات مهم در نحوه شستن عروسک خرس بزرگ
نکات مهم در نحوه شستن عروسک خرس بزرگ

در این بخش به نکات مهم در نحوه شستن عروسک خرس بزرگ (شاسخین) اشاره کرده‌ایم که نظر شما را به مطالعۀ آنها جلب می‌کنیم.

  • برای خشک کردن این محصولات از باد گرم سشوار استفاده نکنید.
  • قرار دادن عروسک در زیر نور مستقیم خورشید ممکن است موجب تغییر رنگ آن شود. بنابراین آن را در سایه قرار دهید تا خشک شود.
  • برای از بین بردن لکه‌های جوهر می‌توانید از سرکه سفید استفاده کنید. به این صورت که قسمت مورد نظر را با سرکه خیس کنید و بعد با مایع لباسشویی آن را شستشو دهید.
  • اگر خرس‌های عروسکی خود را با ماشین لباسشویی می‌شویید، بهتر است آنها را به تنهایی در ماشین قرار دهید.
  • اگر عروسک‌های خود را در ویترین قرار می‌دهد، زود به زود گردگیری کنید تا آلودگی و چربی روی آنها جمع نشود.

چه چیزی به خرس عروسکی شما آسیب می‌رساند؟

حشرات، نور مستقیم خورشید و گرد و غبار به خرس عروسکی شما آسیب می‌رساند. به همین دلیل لازم است محل قراردادن عروسک در خانه آفتا‌ب‌گیر نباشد. همچنین برای افزایش عمر، بهتر است که آنها را در انباری یا تراس نگهداری نکنید. چرا؟ زیرا ممکن است که در اثر غبار و هجوم حشرات به عروسک‌های شما آسیب جدی وارد شود.

در نهایت شستشوی منظم و اصولی و گردگیری مداوم، علاوه بر تمیزی، موجب حفظ کیفیت عروسک شما می‌شود. بنابراین بهتر است که بهداشت آنها را رعایت کنید.

سوالات متداول

خرس عروسکی را در چه دمایی بشوییم؟

برای شستن خرس عروسکی از آب داغ استفاده نکنید. در عوض می‌توانید از آب ولرمِ متمایل به سرد و سرد  استفاده کنید.

آیا می‌توانیم عروسک خرس بزرگ را در ماشین لباسشویی بشوییم؟

بله. در صورتی که این امکان روی برچسب راهنمای شستشوی عروسک ذکر شده باشد، مانعی برای شستن آنها در ماشین لباسشویی وجود نخواهد داشت.
جمع بندی 

یادگیری نحوه شستن عروسک خرس بزرگ یا شاسخین کار دشواری نیست. با رعایت نکاتی مانند انتخاب شویندۀ مناسب، تنظیم مناسب دمای آب، گردگیری قبل از شستشو و مواردی از این دست می‌توانید نحوه شستن عروسک خرس بزرگ و بقیه عروسک‌های خود را یاد بگیرید.

یک نظر در “نحوه شستن عروسک خرس بزرگ یا شاسخین(همراه با نکات مهم وتجربی)

  1. ناشناس گفت:

    من هر وقت یکی میگه شاسخین یاد بهنوش بختیاری می افتم که با خرسش هماهنگ بود اعصاب های جفت داغون بودن خدایی اینا خیلی نازن 😘

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *